• 20190416_123837.jpg
 • b.jpg
 • d.jpg
 • fullsizeoutput_2d1.jpeg
 • IMG_0220.jpeg
 • IMG_1819.jpeg
 • IMG_1930.jpeg
 • IMG_1931.jpeg
 • IMG_2510.jpeg
 • IMG_3170.jpeg
 • IMG_3181.jpeg
 • IMG_3776.jpeg
 • IMG_5407.jpeg
 • IMG_5446.jpeg

Domy energooszczędne, przyszłością budownictwa?

Nie ma jednoznacznej definicji domu energooszczędnego, gdyż obecnie nie jest to kwestia chwilowych trendów, a raczej potrzeby konsumentów. Wzrastające ceny ogrzewania oraz zmiany w normach sprawiają, że ludzie decydujący się na budowę domu, stawiają na innowacyjne technologie, obniżające koszty eksploatacji na przestrzeni lat.

Już jakiś czas temu można było zauważyć, że budowa domów energooszczędnych Łódź stała się formą mody. Tyle, że z upływem lat trendy zamieniono na kwestie ekonomiczne, pozwalające na zyskanie sporych

oszczędności w ciągu kolejnych okresów. Niższe koszty eksploatacji zdecydowanie przemawiają za takim rodzajem budownictwa, które wbrew pozorom jest tylko niewiele droższe od dotychczasowych, murowanych klasyk.

Domy energooszczędne to nic innego, jak budynki, których zapotrzebowanie na ciepło jest niższe niż 70 kWh/m2/rok. Dla porównania warto dodać, że obecne do tej pory budownictwo, zgłaszało zapotrzebowanie większe o blisko 50%. Co istotne, najnowsze przepisy prawne stwierdzają, iż od 20212 roku każdy, nowopowstały budynek będzie musiał być energooszczędny, także decydując się teraz na budowę domu, dobrze uwzględnić pewne parametry. Czym właściwie odróżniają się takie rozwiązania od klasycznych domów budowanych w Polsce?

Przede wszystkim właściwą izolacją, a więc mniejszą utratą ciepła, co oczywiście przekłada się również na zdecydowanie mniejsze rachunki. Dodatkowo współcześnie profesjonalni architekci decydują się na nieco inny rozkład pomieszczeń, a dokładniej okien, umiejscawiając je w jak najmniejszej ilości od strony północy. Co więcej, moda na gigantyczne okna również odchodzi w zapomnienie, gdyż to właśnie przez ich obecność budynki tracą olbrzymie ilości ciepła. Budowa domów energooszczędnych łódzkie różni się zatem od dotychczasowych standardów.  Warto więc posłuchać się ekspertów w tej dziedzinie i uwzględnić ich propozycje czy uwagi w kreowanym projekcie.

Poza samym szkieletem budynku i jego wypełnieniem, obecnie w domach energooszczędnych stosuje się rozmaite techniki grzewcze, których podstawowym zadaniem jest obniżenie rachunków i dostarczenie wystarczającej użytkownikom ilości ciepła. Jednym z kosztownych, ale za to bardzo skutecznych pomysłów jest zastosowanie kotłów gazowych, o dużej skuteczności. Choć ich zakup i sam montaż wymaga wydania określonej, niemałej sumki, późniejsze spalanie zdecydowanie ogranicza comiesięczne wydatki. Popularną i polecaną ( a także współfinansowaną) inwestycją jest montaż paneli słonecznych, których na rynku są dwa rodzaje. Panele płaskie i próżniowe różnią się wydajnością i ceną. Ich zastosowanie umożliwia jednak uzyskiwanie ciepłej wody dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Domy energooszczędne Łódź  mogą być również ogrzewane przez tzw. pompy cieplne, pracujące na zasadzie zasysania zimnego powietrza i zamiany w powietrze ciepłe. Ty również dostępnych jest kilka rodzajów, więc tak właściwie każdy przyszły właściciel może dowolnie wybierać pomiędzy odpowiednimi dla siebie koncepcjami. Co więcej, nowoczesne (i niestety droższe) pompy ciepła wytrzymują bardzo zróżnicowane temperatury, przez co ma się gwarancję działania przez cały rok. Ponadto w okresach letnich, gdy z nieba leje się żar, takie urządzenie może skutecznie ochłodzić temperaturę wewnątrz, co sprawia, iż koncepcja jest jeszcze bardziej funkcjonalna i praktyczna.

Budowa domów energooszczędnych jest więc propozycją niezwykle korzystną, dlatego nie warto się przed nią wzbraniać. Najlepiej udać się do wyspecjalizowanej firmy, która nie tylko stworzy wymarzony projekt, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości podsuwając rozwiązania, umożliwiające oszczędność pieniędzy na wysokim poziomie.